top of page

Minu isiklik telesaade "Keskkonnake"

Kõikidel lastel on oma unistus, kelleks täiskasvanuna tahetakse saada. Suured unistused on ka Sandral ja Martinil, kes muidu tavalised õde-venda, kuid kelle suvi muutub päevapealt, kui mina, Keskkonnake (kõikide keskkonnaasjade ning unistuste täitmise ekspert), nende juurde elama kolin!

 

Kuna ükski unistus ilma puhta keskkonnata nagunii täide ei saa minna, hakkame koos neid asju algusest peale selgeks tegema ja seda lausa oma saates. Lapsed kohtuvad nii looduseinimeste kui ka kuulsate sportlaste, näitlejate ja isegi rock-staaridega!

1. saade. Keskkonnakese sünd

Alustuseks minnakse vaatama, milliseks võib maailm muutuda, kui inimesed taaskasutusest midagi ei tea. Ning neile, kelle unistuseks on saada telestaariks, jagab kuldaväärt näpunäiteid suur loodusesõber ja "päris" saatejuht Vladislav Koržets.

2. saade. Kodune keskkonnategu

Sandrast ja Martinist on saamas tõelised keskkonnanäod. Prügilas nähtud hiigelhunnikud on nad pannud mõtlema, kuidas oma kodus keskkonnateemadega tegelema hakata. Laste koju ilmuvad Pakendikud ja külla minnakse Rohelisele Punktile. Uuritakse, millised märke pakenditel kasutatakse ning mida ütleb sorteerimise kohta viie sõrme reegel.

3. saade. Elu nagu muusikavideos

Kohtumine pakendikonteineri juures viib Martini oma unistusele sammukese lähemale. Milline on tõelise rock-staari elu, mida arvab Ott Lepland loodusest ja taaskasutusest, seda saavad lapsed teada tema bändiproovis. Reola mahlatehases uuritakse, miks on joogipakendeid just niipalju maailmas ja kuidas täpselt mahl tehases pakki pannakse.

4. saade. Toiduainete värviline maailm

Mida teha, kui kodus kõht tühjaks läheb? Midagi köögikappides ikka leidub, aga kuidas supid ja salatid konservidena nii kaua värsked püsivad? Milliseid pakendeid toiduainetetööstuses kasutatakse? Miks on kurgid purgis, majonees aga hoopis plastpudelis? Martin ja Sandra lähevad seda uurima.

5. saade. Harjutamine teeb meistriks

Kas inimeses peab kõik ilus olema? Mis on meeste ja mis naiste töö? Kuidas saadakse Olümpiavõitjateks ja kas puhas Otepää loodus on meie suusatajatest sedavõrd tugevad tegijad teinud? Või on saladus õiges toidus? Seda aitavad Keskkonnakesele ja lastele selgitada meie tippsuusatajad Andrus Veerpalu ning Jaak Mae. Lapsed ja tippkokk Anni Arro küpsetavad ühe tõeliste võitjate koogi..

6. saade. Magus maaelu

Kui piimatooted on kasulikud, siis ilmselgelt on ka jäätis eluliselt vajalik. Sellisele rõõmsale järeldusele jõuavad lapsed, kes naudivad koos Keskkonnakesega suve ja võtavad suvises Eestis ette reisi nii piimatööstusesse kui ka lehmafarmi. Kuidas on lood teiste koduloomadega ja kellega asendada imearmas kassipoeg, kui isa-ema karvakera koju tuua ei luba?

7. saade. Kostüümide saladused

Seekordses osas ei suuda Sandra ära oodata, millal tema unistused reaalsuseks muutuma hakkavad. Õnneks on Keskkonnakesel sõpru ka Sandra iidolite hulgas ning nii seataksegi sammud otse Linnateatrisse. Milline on õige teatrikeskkond, mismoodi käib riiete ja muude materjalide taaskasutus, seda aitavad selgeks teha Evelin Pang ja tekstiilitehnoloogia asjatundjad.

9. saade. Aeg ja ruum

Seekordses saates pole Sandra ja Martin küll ühel lainel, pigem lausa eri sajandites. Mida arvavad lapsed tehnika arengust tulevikus ja kuidas aitab Internet asju hetkega selgeks teha? Mil moel on jäätmemajandus ja taaskasutus meie linnades reaalselt lahendatud? Oma uurimisretkel kohtuvad lapsed MUPO spetsialistiga ja aitavad õigele teele juhatada Robert Risustaja.

8. saade. Kunst on moes

Mis on moes ja kuidas jätta head esmamuljet? Moeteadlikud Sandra ja Martin uurivad, kas kunsti saab teha ka taaskasutatud paberist. Seda, mismoodi saab vanast paberist uus, näevad lapsed Räpina paberivabrikus ja kunstnikuelu eri tahke tutvustab Navitrolla.

10. saade. Keskkonnakoduigatsus

Keskkonnake on laste juures õnnelik, kuid siiski on teda koduigatsus piinama hakanud. Kus aga Keskkonnakese kodu on ja kust saaks keskkonnaasjadest rohkem teada, kui Keskkonnakest kodus ootamas pole? Sellistele küsimustele vastavad targad looduseinimesed Keskkonnaministeeriumist ja Looduskoolist.

bottom of page